Lordoz Nedir ?

İnsan omurgası üzerine düşen yükü absorbe etmek, yük dağılımını sağlamak, tam hareket açıklığı oluşturmak ve fonksiyonelliği sağlamak için doğal eğriliklere sahiptir. Bu eğrilikler sayesinde omurgaya ve çevre kaslara düşen yük minimuma iner. Yandan bakıldığında bel bölgesinde öne doğru lordoz adı verilen doğal bir eğrilik ( çukur görünüm ) bulunur. Bu eğriliğin artması omurga mekaniğini bozduğu için birçok sorunu beraberinde getirir.

Bel Lordozu Artışının Sebepleri Nelerdir ?

Bel bölgesindeki fleksör (ön) ve ekstensör (arka) kasların kuvvet ve uzunluk dengesi bel bölgesindeki doğal lordozun korunmasını sağlar. Bu kaslar arasında zaman içerisinde yanlış kullanıma bağlı olarak oluşan dengesizlik bel lordozunun artmasına sebep olabilir. Özellikle göbek çevresi yağlanması fazla olan ve hamile olan kişilerde vücudun ağırlık merkezi öne doğru değiştiği için lordoz artışı görülür. Karın ve kalça kasları ile bel ve ön bacak kasları arasındaki denge lordozu korur. Zayıf ve uzamış karın ve kalça kaslarına karşın kısalmış bel ve bacak kasları lordoz artışının en önemli sebebidir. Üst omurgada yada alt eklemlerde ( kalça , diz , ayak bileği gibi ) oluşan deformite ve fonksiyon kaybı bel bölgesini etkileyerek lordoz artışına sebep olabilir. 

Bel Lordozu Artışının Vücuda Etkisi Nedir ?

Bel bölgesindeki normal eğrilik omurga üzerindeki yükü ve kas kullanım enerjisini minimuma indirir. Ağırlık merkezinin vücudun tam orta hattında kalmasını sağlar. Eğriliğin artması omurgaya, çevre dokulara ve kaslara binen yükü arttırır. Bu durum omurganın dejenerasyonuna, fıtıklara, kas spazmlarına ve ağrıya sebep olur. Ağırlık merkezinin değişmesiyle birbirine bağlantılı olan tüm vücut mekaniği bozulur. Lordoz artışı bel bölgesi omurga kanalının daralmasına sebep olur ve özellikle kanal darlığı rahatsızlığı olan kişilerde nörolojik semptomların artmasına sebep olabilir.

Bel Lordozu Artışında Tanı ve Değerlendirme Nasıldır ?

Fiziki muayenede bel postürünün değerlendirilmesiyle bel lordozu artışı anlaşılabilir. Kesin sonuç için röntgen ve MRI görüntüleme kullanılır. Lordozun yanısıra çevre yapıların ve kasların muayenesi de yapılır. Kas kuvvet ve uzunluk dengesizlikleri, bel bölgesi fonksiyonelliği ve hareketliliği değerlendirilir. Ayrıca hastanın ağrısı, hareket kısıtlılığı ve günlük yaşam aktiviteleri sorgulanır.

Lordoz Artışı Tedavisi İçin Yapılan Fizik Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • Manuel terapi : Beldeki artmış lordozu azaltmak için özel manuel terapi teknikleri uygulanır. Ağrı ve spazma yönelik fizik tedavi uygulamaları yapılır.
  • Egzersiz : Bel kaslarındaki kuvvet ve uzunluk dengesini tekrar oluşturacak egzersizler uygulanır. Kısalmış kaslara germe ve gevşeme egzersizleri, kuvveti azalmış kaslara kuvvetlendirme egzersizleri uygulanır. Ayrıca doğru postürü tekrar oluşturmak için postür egzersizleri yapılır.
  • Klinik Pilates : Klinik pilates uygulamaları omurga çevresi doğru postürü sağlayan yüzeyel ve derin kasları kuvvetlendirmede ve esnetmede oldukça etkilidir.
  • Postür eğitimi : Kişinin günlük yaşamında ve aktivitelerinde postürünün nasıl olmasıyla ilgili eğitim verilir.
  • Aktivite modifikasyonu (düzenlenmesi) : Bel lordozu artışına sebep olabilecek günlük yaşam aktiviteleri değiştirilir. Belin doğru pozisyonda kullanımı ile ilgili eğitim verilir.