Graston tekniği (masajı)

Graston masajı, yeteri kadar uyarılan insan vücudunun kendini doğal yollarla iyileştirebileceği prensibinden yola çıkılarak tasarlanmış bir masaj tekniğidir. Bu yüzden masaj sırasında doku içine hiç bir ilaç enjekte edilmez. Graston masajı, vücudun farklı bölgeleri için özel olarak tasarlanmış titanyum kaplı metal çubuklar kullanılarak yapılır.

Masajın etkisinde fizyoterapistin, masaj çubuklarını seçme ve kullanma becerisi çok önemlidir. Ayrıca masajdan elde edilen etkinin kalıcı olabilmesi için en az altı seans çalışılmalıdır.

Graston masajı, özellikle fasyanın mobilitesini (hareketliliği) arttırmak, kas, tendon ve yumuşak dokuda meydana gelen yırtık veya yaralanmaları tedavi etmek için  tercih edilir.

Masajın uygulanışı

Uygulama yapılacak yumuşak doku üzerine önce yağlı bir krem sürülür. Daha sonra özel graston çubukları ile doku üzerine basınçlı masaj yapılır. Masaj yapılan yumuşak dokuda mikro hasar oluştuğu için  bu bölgenin kanlanması artar ve iyileşme  hızlanır. Uygulama, fizyoterapist eşliğinde yapılan germe ve kuvvetlendirme egzersizleriyle de desteklenir.

Yapılan araştırmalarda, Graston masajının  ilk seanstan itibaren fasyadaki yapışıklıkları çözdüğü ve ağrıları azalttığı tespit edilmiştir.

 Graston tekniğinin kullanım alanları

Uygulanan bölgede kan dolaşımı artar, iyileşme hızlanır.

Kas ve tendonlar; sağlıklı ,doğal yapısına kavuşur.

Yumuşak dokuda oluşan yapışıklıklar (skarlar)çözülür.

Post-op cerrahi sonucu oluşan kas kısalıklarını giderir.

Yaralanma sonucu oluşan limitlenmiş kas hareketlerinin eski fonksiyonuna dönmesini sağlar.

Fonksiyonel aktiviteyi limitleyen kas kısalıklarını minimuma indirip kas kontraksiyonunu maksimuma çevirir.

Sporcularda oluşan kas kısalıklarını hızlı bir şekilde onarır, normal açısına ulaşmasını sağlar.