Aletli Pilates

Pilatesin asıl amacı vücudu dengede tutan ve omurgayı destekleyen kasların güçlendirilmesidir. Kontrollü bir şekilde sırt kasları ve karın kasları güçlendirilirse vücudun üst bölümünde sağlam bir yapı inşa edilmiş olur. Boyun, sırt ve bel kasları güçlendikçe meydana gelebilecek fıtıkve bunun gibi rahatsızlıkların da böylelikle önüne geçilmiş olur. Zamanla kaslarınızın uzadığını daha sağlıklı ve daha dayanıklı hale geldiğini fark edeceksiniz.

 

 

Aletli Pilates nedir?

Aletli Pilates birebir özel eğitmen kontrolünde yapılır. Seanslarda uygulanacak olan program,  bireysel ihtiyaçlarına ve neyi hedeflediklerine göre hazırlanır. Reformer, Cadillac, Trapez adlı aletlerin üzerindeki yaylar ile direnç ve kuvvet uygulanarak bireyin kısa sürede beden ve zihin bütünlüğünün sağlanması amaçlanır. Zorluk ayarı farklı olan yaylı sistemle çalışan vücut direnç karşısında hareketlere Mat Pilatesten daha hızlı sonuç verir. Aletli Pilates ile boyun-bel-omuz-sırt-diz bölgelerinde oluşan deformasyonların kontrollü ve güvenli bir program ile daha kısa sürede giderilmesi mümkündür. Duruş bozukluklarına yönelik çalışmalarda Aletli Pilates çok etkili bir yöntemdir.

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Güç, esneklik ve dengede artış,
Kas iskelet sisteminin kuvvet kazanması,
Gövdenin merkezini desteklemek üzere derin abdominal(karın) kaslarının gelişmesi,
Zihin-beden koordinasyonunu sağlanması,
Bedeni, incinmeye daha az eğilimli hale getirecek etkili hareket biçimleri ile koşullandırmak,
Stress seviyesinde düşüş, enerji hissinde artış,
Doğru duruş hizasını sağlamak,
Daha güçlü ve esnek bir omurga,
Eklemlerin hareket alanı ve kabiliyetinde artış,
Kan dolaşımını artış,
Vücut ağrılarında azalma veya tamamen rahatlama,
Doğru kas gruplarını entegre ederek, egzersizlerde ve yaşamda gereğinden çok kullanılan kas gruplarına binen yükte azalma, böylece incinme ve gerginlik olasılığında düşüş,
Hareketlilik, çeviklik ve dayanıklılıkta artış,
Kilo kontrolünün sağlanması.